Syndrom mrtvého ocasu u psa
Můj pes má svěšený ocas. Psa bolí ocas. Pes nechce vrtět ocasem. Pes nosí stažený ocas mezi nohama. Poznáváte v tom i svého psa? Nejspíše trpní syndromem mrtvého ocasu. Co to je a co s tím se dozvíte v následujících řádcích.
Syndrom mrtvého ocasu je zánět nervů v oblasti kořene ocasu. Zánět je pro psa velmi bolestivý. Projevy jsou svěšený ocas mezi nohama, pes ho nechce používat a při dotyku na oblast křížové kosti či začátek ocasu může pes projevovat bolestivost. Syndrom mrtvého ocasu bývá často z prochladnutí a to bohužel i v letních měsících. Často to bývá u psů s mohutnou podsadou, kteří špatně schnou.
Syndrom mrtvého ocasu mohou mít ale i psi, kteří chodí do vody v podzimním počasí – často lovečtí psi. Taková malá výhoda je, že syndrom mrtvého ocasu, ať už to zní sebehůř, sám přejde během několika dní. Takže i zde platí pravidlo – PREVENCE je nejlepší PRVNÍ POMOC! Psa po koupání vždy osušte a v podzimních teplotách jej následně držte v teple. Když už syndrom mrtvého ocasu vašeho psa postihne, nechce psa v teple, při venčení je dobré záda i konec ocasu krýt oblečkem. Místo nijak nemasírujte a s ocasem nijak nemanipulujte. Psovi, prosím, nepodávejte žádná humánní analgetika! Psovi dopřejte klidový režim. V případě, že se stav psa zhoršuje nebo syndrom do pár dní odezní, objednejte se k veterinárnímu lékaři.
Jestli potřebujete svého psa zabavit i v zimních dnech, zkuste cvičení na balančních pomůckách. Na semináři FREE-HOP aneb balanční cvičení se psem se naučíte jak se psem správně na balonu cvičit.