Co se psem na silvestra

Oslavy příchodu nového roku jsou pro mnohé pejskaře noční můrou. Hlasitá hudba nebo jiné zvuky v podobě rachejtlí či jiných výstřelů může psům způsobovat velkou bolest, mají totiž mnohem lépe vyvinutější sluch než my lidé. Nemluvě pak o stresu a strachu, který pes může prožívat. Pes v těchto chvílích neví a nechápe, co se děje. Často se tak stává, že má projevy stresu – klepe se, třese se, zalézá si do úkrytu, snaží se od hluku a bolesti utéci. Situace se může vyhrotit nekontrolovatelným útěkem neznámo kam, epileptickým záchvatem či celkovým kolapsem. Velký pozor bychom si měli dávat u nemocných psů s onemocněním srdíčka, cukrovkou, epileptiků a u starých psů.
První pomocí pro takového psa je PREVENCE a to, že si oslavy nového roku užijete někde mimo ruch rachejtlí. Vezmete psa na hory, chatu či chalupu, kde není průběh Silvestra tak bouřlivý. Není li ale jiná možnost, na trhu existují různé přírodní přípravky na zklidnění. Můžeme doporučit Zklidňující olej od Dokonalé lásky, který máme osobně vyzkoušený. Lze využít i Bachovy kapky Krizovou esenci (pro zvířata volte kapky bez alkoholu). Ve veterinárních ordinacích se dá pořídit přírodní přípravek Serene UM nebo Relaxis. Na předpis se dá podat Sedaline pasta, kterou ale vždy bedlivě proberte se svým veterinárním lékařem. Sedaline má spoustu vedlejších účinku a důrazně se nedoporučuje u plemene boxer. Spousta lidí doporučuje i bandážování psa – obvázat celý trup psa, přiznám se, že jsem neměla možnost vyzkoušet. Když ale vidím reakce některých psů na naší praktické části při obvazu hrudníku, věřím, že to psa natolik paralyzuje, že Silvestr mu bude ukradený 🙂

Zvíře po podání zklidňujících přípravků zavřete do koupelny nebo jiné místnosti, kde nebude hluk tak hlasitý. Zajistěte dostatek pitné vody a v průběhu večera psa kontrolujte, příp buďte s ním, kontakt s majitelem psa většinou zklidní. Psa venčete v dopoledních hodinách, vhodné je psa vzít na delší procházku, aby jste ho unavili. Psa venčete na vodítku! I pes, který nemá reakci na dělobuchy se může leknout a v panice vám utéct neznámo kam. Psa mějte dobře označeného (mikročip, známka s telefonním číslem a adresou).

 

Velký pozor si dávejte na pozření sladkého alkoholu a pochutin psem. O tom, ale zase příště v dalším článku.

Přejeme vám krásné prožití vánoční svátků a příchodu nového roku. Věříme, že si je užijete a váš čtyřnohý parťák bude ve stejné pohodě jako vy!