Fixační náhubek pro psy
Myslela jsem, že článků a rozhovorů v TV o nebezpečnosti fixačního náhubku při nesprávném použití je na internetu více než dost. I přes to jsem ale dnes v MHD potkala 2 psy, kteří tento náhubek měli. V čem je tento náhubek pro psy nebezpečný a k čemu se tedy správně používá?
Fixační náhubek, jak už tomu název napovídá, slouží pouze k fixaci tlamy a to při ošetření, např. u veterináře. Je dobré tento náhubek mít v lékárničce pro psy, pro případ, že by pes potřeboval ošetření.
Proč je tento náhubek naprosto nevhodný na cestování?
Pes v tomto náhubku má velmi omezený prostor na otevření tlamy a v horkém počasí se tak nemůže pes ochlazovat a může dojít k přehřátí. Záleží na teplotě, ve kterém se pes pohybuje a také na předešlé aktivitě. Když jde majitel z procházky, kde pes pobíhal s klacíkem, nastoupí pak do přehřátého MHD a nasadí psovi fixační náhubek, život ohrožující stav přehřátí může u psa nastat velmi rychle! Co se při přehřátí v těle psa děje a proč se můžete dočíst v článku „Přehřátí„. Občas v parku potkávám i psy, kteří náhubek mají sice plastový, ale úzký a tlamu v něm neotevřou.
Jak má tedy vypadat správně padnout náhubek na cestování či procházky? Náhubek má být vhodně padnoucí na hlavu psa a pes by v něm neměl mít problém otevřít tlamu. Konec náhubku neutlačuje nosní houbu. Vhodné jsou náhubky kovové či plastové s „dírami“ – vzduch tak může proudit a pes se může ochlazovat. Občas na e-shopech či v kamenných obchodech vídám i kožené náhubky s pár dírkami. Tyto já považuji za nevhodné na běžné použití. Vzduch nemá šanci v tomto náhubku poudit a opět může dojít k přehřátí.
Věřím, že každý majitel chce pro svého psa jen to nejlepší a vše co dělá, dělá s nejlepším vědomím i svědomím 🙂 A tak věřím, že fixační náhubky v MHD a na procházkách je pouze neinformovanost lidí a proto bych vás touto cestou chtěla poprosit, aby jste tento článek sdíleli a šířili, aby se podvědomí o správnosti použití fixačního náhubku dostalo k co nejvíce pejskařům.
Děkuji a krásný zbytek léta všem! Lektorka Katka
Obrázek u článku je výjimečně použit z veřejné galerie Adobe 🙂