Přednáška pro Asistenční psi z.s.

24. 6. 2020 jsme s Martinou jely do Pardubic, kde probíhal Rekondiční integrační pobyt, který pořádá organizace Asistenční psi z.s. Pozvání na tuto akci jsme přijali již druhým rokem a přednášku o první pomoci pro psy jsme doplnili ještě o přednášku o fyzioterapii pro psy. Často mi do ordinace chodí canisterapeutičtí hafani, kteří mají pohybové problémy a to převážně divná chůze, neochota k výskoku do auta/do postele, ztráta životního drive. Canisterapie za mě krásné odvětví toho, co se psem dělat… Sama jsem do canisterapie nahlédla jen okrajově a do nedávné doby jsem ani nevěděla, že je rozdíl mezi canisterapeutickým a asistenčním psem… Rozdílnost si můžeme říci v dalším článku, tento bych totiž moc ráda věnovala k zamyšlení, jak moc velké nároky na naše psy v poslední době máme a jak se to odráží do jejich fyzické schránky.
Ať už je to pes v rodině s malými dětmi, asistenční či canisterapeutický pes, je dobré si uvědomit, že na tyto psy jsou kladen velké nároky a to zejména na jejich nervovou soustavu. Chceme po nich totiž naprostou sebekontrolu, ideálně 24 hodin denně. Při polohování s klientem, při hraní s dítětem.. pes se nesmí ohnat, zavrčet, projevit jakýmikoli způsobem to, že se mu daná situace mnohdy nemusí líbit. Majitel mu následně chce dopřát procházku, kde je pes velmi často úkolován (pojď k noze, přines aport, apod..) nebo ho vezmou na cvičák, kde si od dětí a práce „oddechne“.. Ono tomu je ale jinak. Nervová soustava v těchto situacích běží na plné obrátky a relax je tu tam.
Přednáška pro lidi, kteří mají asistenční psi byla tedy jasnou volbou. Majitelé se dozvěděli, jaké jsou možnosti ve fyzioterapii pro psy, jak dopřát klid pro svého pejska a nakonec jsme si ukázali jak svého psa mohou laicky namasírovat a aktivně protáhnout.
Jsem moc ráda, že jsem mohla být součástí tohoto pobytu, byť jen na 2 hodiny. Vládla tam totiž nádherná atmosféra, sluníčko svítilo a úsměvy jen zářili. Hafani byli spokojení a věřím, že budou i nadále, protože jim majitelé budou dopřávat pravidelnou masážičku …