Osina u psa

Osina – postrach všech majitelů psů. Někdo to již zažil a někdo o tom jen slýchá či četl. Osina je travní semeno uložené v tvrdém “obalu”, tzv plévě, která je vybavena droboulinkými háčky, aby semínko lépe procestovalo do půdy. Tyto háčky ale zajišťují i to, že se velmi dobře uchytí na psí srsti. Když se propracuje až na kůži psa, může se stát, že pronikne i pod kůži a pak putuje v těle psa nebo se zapouzdří a vzniká zánět. Po proniknutí osiny pod kůži se ranka většinou uzavře a majitel problém zjistí až po pár dnech, kdy se udělá hnisavá boulička. Velké riziko spočívá v tom, že osina po těle velmi snadno cestuje a tak původně zapíchnutá osina v tlapce může doputovat až do oblasti krku.
První pomoc je především v prevenci. Po procházkách a výletech by jste měli svého psa důkladně prohlédnout a osiny manuálně odstranit. Když najdete u svého psa začervenalé, na pohmat citlivé místo nebo již hnisavou bouličku, měl by psa vidět veterinární lékař. Ten postižené místo ošetří a naordinuje příslušnou medikaci. Často se stává, že se léčba neobejde bez antibiotik a chirurgického zákroku, kdy se hnisavé místo vyčistí. Psovi by jste měli zabránit olizování si ranky.

Osina se psovi může zabodnout i do oka, pod oční víčko nebo třetí víčko. V těchto případech je nutné vyhledat veterináře. Může dojít k velmi vážnému poškození oka. Jestliže je to pro psa nepříjemné a oko má tendenci otírat o zem či si třít packami, můžete udělat lehký obvaz oka. Osina se může dostat i do zevního zvukovodu, pes pak neustále klepe hlavou nebo si tře ucho o zem. Zůstane -li osina v uchu déle, může způsobit náklon hlavy. Vidíte -li osinu v uchu, můžete ji sami vytáhnout. Jestli že je osina v uchu velmi hluboko, nechte vytažení na vašem veterináři. 

Obvazy uší i očí se naučíte na našich celodenních seminářích, kam můžete dorazit i s vaším psem!