Cestujeme se psem do zahraničí

Cestování s domácím mazlíčkem je dnes běžná záležitost. Do zahraničí nejčastěji cestujeme se psem nebo kočkou. Co ale musí zvíře splňovat pro cestování?
MIKROČIP
Pes nebo kočka by měli být označeni mikročipem splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení. Je dobré mikročip zaregistrovat v Mezinárodním registru zvířat. Registrace je bezplatná. U staršího zvířete, které je označeno tetováním (musí být staršího data jak 6/2011), je uznáno i to. Důležité je, aby bylo tetování čitelné. Zajímavá je norma pro počet přepravovaných zvířat. Jedná -li se o neobchodní cestu, může být max 5 zvířat na jednoho člověka. Výjimky jsou v případě soutěže, výstav apod.
MEZINÁRODNÍ PAS PRO ZVÍŘE
Zvíře musí mít platný mezinárodní pas, ve kterém je uvedena osoba, se kterou zvíře cestuje. Je -li to někdo jiný než majitel, musí mít plnou moc pro převoz zvířete od majitele, který je uveden v mezinárodním pase.
OČKOVÁNÍ PROTI VZTEKLINĚ
Pes i kočka, starší jak 12 týdnů, musí mít platné očkování proti vzteklině (je-li očkování propadlé, může pes cestovat až po 21 -ti dnech po přeočkování. Stihnete -li očkování v době platnosti předchozího očkování, můžete se psem vycestovat hned).
ODČERVENÍ
Velká Británie, Irsko, Malta požadují odčervení psa proti echinokokům. Odčervení musíte mít potvrzené v mezinárodním očkovacím průkazu od veterinárního lékaře a to minimálně 24 hodin před přejezdem hranic. Doba odčervení nesmí přesáhnout více jak 120 dní! V pase by mělo být datum, hodina podání, název odčervovacího prostředku a jeho výrobce. Účinnou látku by měl být praziquantel.