Mrtvice neboli mozková cévní příhoda. Mozková cévní příhoda je častější pro starší zvířata, většinový nález je u kardiaků. Mrtvice u psa vzniká nejčastěji v důsledku ucpání cévy v mozku krevní sraženinou.

Okamžitě kontaktujte veterináře

Pokud máte podezření, že váš pes má mrtvici, okamžitě zavolejte veterinární kliniku a popište jim příznaky.

Jaké jsou příznaky mrtvice u psa?

Klinické příznaky mrtvice u psa jsou rozličné – v závislosti na tom, jaká část mozku je poškozená. Jedná se o náhlý stav. Nejčastější příznaky jsou šikmý náklon hlavy, chůze do kruhu, špatná koordinace pohybů, nystagmus (kmitání očí), poruchy vidění, celková zmatenost a necitlivost tváře.

Jak mohu psovi s mrtvicí pomoc?

Psa umístěte do klidného prostředí. Vypněte rádio, televizi, pokud možno, tak zatáhněte závěsy, každý záblesk světla je pro psa rušivým elementem. Podle domluvy s veterinářem přepravte psa na veterinární kliniku. V autě se snažte mít psa pod dohledem, zajistit mu pokud možno co největší klid.

V humánní medicíně člověk s touto diagnózou podstoupí CT nebo MRI, často s přídavkem neurosonologického vyšetření mozkových tepen, aby se co nejrychleji dala zahájit cílená léčba. Ve veterinární sféře se ale málokdy taková diagnostika dělá (už i s příhledem k věku psa a finanční náročnosti). Zahájí se infuzní terapie, při které je podán lék na rozpuštění sraženiny, léky na prokrvení mozku a velmi prospěšné je podávání vitaminu B. Velmi záležína veterinární klinice, na stavu psa – někdy si stav žádá hospitalizaci, jindy stačí ambulantní ošetření. Příznaky mohou u některých jedinců přetrvávat i několik dní, např. kmitání očí. V některých případech je mrtvice pro psa fatální. 

Co dělat se psem po mrtvici? 

Určitě doporučujeme pravidelné přidávání vitamínu B do stravy. A to převážně vitamíny skupiny B6 a B12, chybou ale není podávat komplexní přípravek. Za nás doporučujeme Pangamin, který dávku dostatečně obsáhne. Dále doporučujeme přípravek Hericium. U psů se nám osvědčilo podávat v prvotní fázi ve vyšších dávkách. Po odeznění příznaků doporučujeme zahájit šetrnou fyzioterapii, která udrží vašeho psa v kondici! 

Nevíte si rady s dávkováním vitamínů nebo přírodních přípravků? Nevíte, jak vybrat vhodného fyzioterapeuta? Napište nám na email katka@viento.cz! Jestli se vám článek líbil nebo byl přínosem, budeme rádi za sdílení mezi vašimi přáteli!

Koukněte také na naše celodenní semináře – masáže pro psy nebo péče o psí sportovce/seniory, aby jste mohli psovi dopřát plnohodnotnou péči i u vás doma.