
Péče o psa v zimním období
Oblékání u psů je v období prvního ochlazení asi nejdiskutovanější téma na sociálních sítích a různých webech. Co člověk, to názor. My se vám pokusíme nastínit, proč a kdy psa oblékat. Je to jen estetická záležitost pro majitele? Nebo je to prevence na ochranu zdraví pro psa a je obleček součástí péče o psa v zimním období? Asi jak kdy – hranice jsou v tomto velmi tenké.
Obleček pro psa by měl být nepromokavý, na trhu najdete mnoho funkčních triček, svetříků apod. Tyto oblečky mají velkou nevýhodu v tom, že velmi rychle navlhnou a psovi, který se nepohybuje, je následně v oblečku zima. Svetříky a trička proto doporučujeme jako vnitřní, hřejivou vrstvu např. pod pláštěnku nebo na rychlo venčení. Zimní obleček by ale měl být nepromokavý a vnitřní strana by měl být zateplena, např. kožíškem nebo fleecem. U starých psů nebo psů s onemocněním páteře doporučujeme oblečky s nákrčníkem. Obleček by psovi měl krýt celá záda a část stehen. Neměl by psa nikde stahovat, tlačit nebo odírat. Měl by mu být pohodlný. Za nás můžeme doporučit značky Hurta, Non-stop dogwear, Back on Track nebo Sofa dogwear.
Pes žijící dlouhodobě v bytě zažívá teplotní šoky při přechodu vyhřátý byt x mrazivé počasí a proto jako prevence nachlazení, je dobré oblékat i zdravého, osrstěného psa. Staří psi už nemají venku takovou pohyblivost a často trpí bolestmi pohybového aparátu (mívají artrózy, spondylózy apod) a tak tam je obleček skoro podmínka. Stejně tak u malých plemen, štěňat a nemocných psů. U sportujících psů se též doporučuje oblečení. Tam volíme spíše lehčí varianty, větší péči bychom měli psovi dopřát po skončení aktivity. Často mokrý obleček vyměnit za suchý, hřejivý a před tím kožich psa pořádně vysušit. Určitě nedoporučujeme psa po zátěži nechat zavřeného ve vymrzlém autě a to ze dvou důvodů: 1, hrozí nachlazení psa 2, svaly po zátěži potřebují vychládat postupně. Když psa zavřete do studeného auta, kde má minimální šanci se protáhnout, může následně dojít ke svalovým bolestem, protože svaly zatuhnou. Obleček bychom měli psovi sundat, ve chvíli, kdy se auto zahřeje, aby nedošlo k přehřátí a obleček pak mohl plnit svojí funkci v mrazivém počasí.
Často jsem se také setkala s lidmi, kteří oblečou psa do perfektního teplého oblečku, vyhodí ho ven na zahradu a odjedou na celý den do práce. Pes si neuvědomuje, že se v oblečku nesmí válet na sněhu nebo mokré trávě. A tak obleček následně neplní svojí funkci a je spíše kontraproduktivní a psovi hrozí vážné zdravotní problémy .Venkovnímu psovi bychom měli zajistit přístup do zateplené boudy, kterou vysteleme slámou nebo dřevitou vlnou. Matrace, koberce, deky apod nejsou vhodné, opět navlhnou, drží plísně a psa nezahřejí. Vstup do boudy můžeme opatřit průchozími dvířky nebo kobercem, aby do boudy tolik nefoukalo. Ve vysokých mrazech je dobré psovi umožnit přístup do garáže nebo chladnějších částí baráku. Samozřejmostí je dostatek pitné vody, která v zimním období psům zamrzá.
Více o funkci svalů, pohybových onemocnění se dozvíte na semináře FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy pod vedením psí terapeutky pro malá zvířata Katky Šponarové.