Co dělat, když je pes přehřátý
Jak zchladit přehřátého psa? Přehřátého psa ochlazujeme postupně. Je potřeba si uvědomit, že u psa ochlazování organismu probíhá jinak než u lidí. Psi nemají potní žlázy jako lidé a tak se ochlazují zrychleným dýcháním, u kterého mají vyplazený jazyk a jediné místo, kde se potí jsou meziprstní prostory. Při ochlazování přehřátého psa je tedy potřeba toto vzít v potaz a psa ochlazovat postupně. To znamená, psa dáme do stinného prostoru, kde je zajištěn přívod čerstvého vzduchu a psa ochlazujeme od periferních částí /od pacek nahoru/. Tekutiny podáváme v malých dávkách postupně a podáváme raději vlažnější vodu, ne úplně studenou. V žádném případě nesmíme psa zabalit do mokrého ručníku nebo hodit do ledové vody. Došlo by k šokovému stavu, který může ohrozit život vašeho psa. K převozu psa na veterinární kliniku přistupujeme až po stabilizaci psa! Nikdy nepřevážejte přehřátého psa, vždy zachovejte klidnou hlavu, psa nejdříve ochlaďte a až poté přistupte k transportu. Před odjezdem vždy informujte příslušnou veterinární kliniku, že přijedete s přehřátým psem.
Nejčastější příčina přehřátí je nadměrná aktivita ve vysokých teplotách. I vodní hrátky v parném počasí mohou vést k přehřátí organismu, proto minimalizujte v letních horkých dnech aktivitu psa na minimum, aby nedošlo k přehřátí. Není také vhodné nechávat psa v rozpáleném autě nebo uvázaného na sluníčku. Vždy psovi zajistěte stinné místo s dostatečným množstvím čerstvé vody. Do aut se dají pořídit i chladící podložky, které napomáhají ochlazování při delších cestách autem.
Jak k přehřátí dochází a jak se zachovat, když najdete přehřátého psa v cizím autě se dozvíte na našich seminářích první pomoc pro psy.