Někdy se stane, že nám i ty nejvíce žraví psi, odmítnout krmení. Příčin, proč pes nechce žrát může být mnoho. Pes mohl sežrat např. na procházce něco zkaženého (pozor na otravy různými jedy. Příznaky otravy najdete níže v článku “co dělat, když se pes otráví”) a může mu být špatně, může se ale jednat i o závažnější onemocnění, jako jsou např. onkologická onemocnění, záněty různého typu a pod.. Může se ale jednat i o otravu. Co v takovém případě dělat?

V první řadě zachováme klidnou hlavu! Psovi prohlédneme tlamu (jestli nemá zubní kámen, zánět dásní, který je hodně bolestivý a díky němu může pes potravu odmítat). Může mít i nějaký cizí předmět v tlamě, který mu v pozření potravy brání. Jestliže něco takového najdeme, tak vyhledáme veterinární ošetření. Jestliže je pes klinicky jinak v pořádku (nezvrací, nemá průjem, nahrbený postoj, teplotu nebo nefyziologické sliznice a pod), tak psa necháme v klidu a krmení zkusíme nabídnout druhý den. Jestliže bude pes odmítat potravu dlouhodobě (dva a více dní), tak vyhledáme veterinární ošetření. Důležité je psa během této doby sledovat, jestli ho nebolí břicho či nesliní a pod.

Jak poznat akutální zdravotní stav psa a jestli je ohrožen na životě se naučíte na našich seminářích první pomoc pro psy.